Committees

Organizing Committee

 Konstantin Georgiev Kostov – Co-Chair – UNESP-Guaratinguetá

 Mauricio Antonio Algatti – Co-Chair – UNESP-Guaratinguetá

 Rogério Pinto Mota – UNESP-Guaratinguetá

 Milton Eiji Kayama – UNESP-Guaratinguetá

 Carlos Roberto Grandini – UNESP-Bauru

 Carlos Alberto Fonzar Pintão – UNESP-Bauru

 Álvaro José Damião – IEAv-CTA-São José dos Campos

 Pedro Augusto de Paula Nascente – UFSCar-São Carlos

 Nazir Monteiro dos Santos – UNILA – Foz do Iguaçu

 Cristiane Yumi Koga-Ito – UNESP-São José dos Campos

 Leide Lili Gonçalves da Silva Kostov – FATEC-Pindamonhangaba

 Cesar José Bonjuani Pagan - FEEC - UNICAMP, Campinas



 Local Organizing Committee

   Konstantin Georgiev Kostov – UNESP-Guaratinguetá

   Mauricio Antonio Algatti – UNESP-Guaratinguetá

   Rogério Pinto Mota – UNESP-Guaratinguetá

   Milton Eiji Kayama – UNESP-Guaratinguetá

   Roberto Yzumi Honda – UNESP-Guaratinguetá

   Mauro Hugo Mathias – UNESP-Guaratinguetá

   Edson Cocchieri Botelho – UNESP-Guaratinguetá

    Ana Paula Rosifini Alves - UNESP-Guaratinguetá

Luis Rogério de Oliveira Hein – UNESP-Guaratinguetá
Olívia Maria Berengue – UNESP-Guaratinguetá
Teófilo Miguel de Souza – UNESP-Guaratinguetá
Leonardo Mesquita - UNESP-Guaratinguetá


Local Student Committee
Alonso Hernan Ricci Castro - UNESP-Guaratinguetá 
Taiana She Mui Mir  - UNESP-Guaratinguetá 
Felipe Kodaira  - UNESP-Guaratinguetá 
Pedro Moreira Jr  - UNESP-Guaratinguetá 
Kleber Petroski  - UNESP-Guaratinguetá 
Herick Emante da Silva Barros - UNESP-Guaratinguetá 




Scientific Committee
Konstantin Georgiev Kostov – UNESP-Guaratinguetá
Mauricio Antonio Algatti – UNESP-Guaratinguetá
Rogério Pinto Mota – UNESP-Guaratinguetá
Carlos Roberto Grandini – UNESP-Bauru
Álvaro José Damião – IEAv-CTA-São José dos Campos
Milton Eiji Kayama – UNESP-Guaratinguetá
Cristiane Yumi Koga-ItoUNESP-São José dos Campos
Clodomiro Alves Júnior – UFERSA – Mosoró
Deborah Cristina Ribeiro dos Santos – SBV
Gilberto Petraconi Filho – ITA – São José dos Campos
Luís César Fontana – UDESC – Joinville
Júlio César Sagás – UDESC - Joinville
José Roberto Ribeiro Bortoleto – UNESP-Sorocaba
Antonio Renato Bigansolli – UFRRJ-Seropédica
Pedro Augusto de Paula Nascente – UFSCar-São Carlos
Nazir Monteiro dos Santos– UNILA - Foz do Iguaçu
Mário Ueda – INPE-São José dos Campos
Francisco Tadeu DegasperiFATEC-São Paulo
Rodrigo Sávio Pessoa – ITA – São José dos Campos
Leide Lili Gonçalves da Silva Kostov – FATEC-Pindamonhangaba
Evaldo José Corat – INPE – São José dos Campos
Vladimir Jesus Trava-Airoldi – INPE – São José dos Campos